Award Winners

And the winners are…

We have included the full list of Caxton Award winners below, check out who won big this year.
Click on the category to view their work

Sold Newspaper of the year – Irrelevant of Circulation
Winner: Dave Savides (Zululand Observer)
Runner up: De Wet Potgieter & Editorial Team (Lowvelder)
Runner up:  Ilse Schoonraad (George Herald)

Free Newspaper of the year – Irrelevant of Pagination
Winner: Thelma Koorts
  (Brakpan Herald)
Runner up: Aimee McGill (Randburg Sun)
Runner up:  Pat Engelbrecht (Steelburger)

Best Emerging Markets newspaper
Winner: Sunette Visser (Record Noweto)
Runner up: Maricelle Botha (Bloemfontein Courant Voice)
Runner up: Joline Nash (Polokwane Review Bonus)

Best Front Page of the year
Winner: Bongani Hlatshwayo (Mpumalana News)
Runner up: Aimee McGill (Northcliff Mellville)
Runner up: Janine Viljoen (Krugersdorp News)

Best Get It Magazine
Winner: Samantha Richardson (Joburg North)
Runner-up: Ciska Kay (Lowveld)
Runner up: Leah Shone (Ballito Umhlanga)
Runner up: Wanda Daily (Highway Mail)

Multimedia Journalist of the year
Winner: Helene Eloff (Lowvelder)
Runner up: Daleen Naude’(Middleburg Observer)
Runner up: Shona Aylward (South Coast Herald)

Most – Promising Newspaper Journalist of the year
Winner: Erica Abrahams (North Coast Courier)
Runner up: James Mahlokwane (Southern Courier)
Runner up: Adele Bloem (Roodepoort Record)

Best Get It Journalist
Winner: Nicolene Olckers (Lowveld)
Runner up: Mellissa Bushby (Lowveld)
Runner up: Leah Shone (Ballto)

Best Regular Column
Winner: Bevis Fairbrother – Butthead’s Beat (South Coast Herald)
Runner up: Carl de Villiers – Issues At Stake (Zululand Observer)
Runner up: Hannes Visser – Oppistoep (Group Editors)
Runner up: Zita Goldswain – In my Ink Geskryf (Witbank News)
Runner up: Tobie van den Bergh – My Beurt (Middleburg Observer)

Impact Story Of The Year
Winner: Trevor Hlungwane & Team – Lily Mine Disaster Story (Lowvelder)
Runner up: Daleen Naude – Middelburg Hospital Horror Stories (Middleburg Observer)
Runner up: Mireille de Villiers & Team – Annatjie Myburgh’s Disappearance (Lowvelder)

Best Sports Journalist
Winner: Ettiene van Rensburg (Vaalweekblad)
Runner up: Hugo Redelinghuys (George Herald)
Runner up: Wouter Pienaar (Potchefstroom Herald)

Best Headline Writing
Winner: Hilda Pretorius (Polokwane Review and Bonus Review)
Runner up: Carl de Villiers (Zululand Observer)

Best Hard News Photograph
Winner: Vivaga Thambiran – First and last time in dad’s arms (Rising Sun Chatsworth)
Runner up: Fanie Mthuppha – Flooding (Boksburg Advertiser)
Runner up: Ronald Sibiya – An Unnecessary Goodbye (Pretoria Rekord)
Runner up: Samantha Traill – Torn Limbs (Witbank News)

Best Human – Interest Photograph
Winner: Elsje Vermeulen – Discipline & Honour (Vaalweekblad)
Runner up: Selogile Leshage – A guide to aging: Straight from the horse’s mouth (Potchefstroom Herald)
Runner up: Zita Goldswain – Auntie Joey (Witbank News)
Runner up: Larry Bentley – Walking to town (Eyethu Zululand Observer)
Runner up: Calvyn van Wyk – The Justice Jive (Review Online)

Best Sports Photograph
Winner: Wouter Piennar -Trap en tuimel (Potchefstroom Herald)
Runner up: Trevor Aingworth – Freestyle Air (Witbank News)
Runner up: Ettiene van Rensubrg – Pinned (Vaalweekblad)
Runner up: Zita Golswain – Ek het jou (Witbank News)

Photographer of the year
Winner: Trevor Aingworth (Witbank News)

Runner up: Ettiene van Rensubrg (Vaalweekblad)

Best Written and Designed large – sized advert
Winner: Monessa Holtzhausen – Texting and driving BLINDS you (Bloemfontein Courant)
Runner up: Lori-Ann Strydom – Win a Trip To Paris (Get It Joburg East)
Runner up: Jolandi Bezuidenhout – Buenas noches recipes (Woodpecker)
Runner up: Jolandi Bezuidenhout – You can’t buy happiness (Bloemfontein Courant)
Runner up: Diane Mackintosh & Marnika Viljoen – Welcome to the Artisans Café (NKZN Get It Magazine)
Best Written and Designed medium – sized advert
No Winner

Best Written and Designed small – sized advert
Winner: Talita Jacobs, Nooraan Khan & Kyl Marais – Sheikhs Palace (Sandton Chronicle)
Runner up: Jolandi Bezuidenhout – Can you carry the load (Bloemfontein Courant)

Best Written & Designed Advertorial / Promotion
Winner: Ciska Kay, Jenni Semmens & Sandile Maluleke – LIVE< WORK< SHOP AND PLAY (Get It Lowveld)
Runner up: Sharon Trollip & Giles Thomas –Hilton Durban (Git It Durban)

Ad Designer of the year
Winner: Jolandi Bezuidenhout (Mahareng Publishing)
Runner up: Shavaun Cronje (Caxton East & South Rand)
Runner up: Benice Gertzen (Zululand Observer)

Best Major advertisement Feature/Supplement in Print and/or Digital
Winner:
Theresa Botha & Yolande Veldsman – Shout English (Zululand Observer)
Runner up: Alicia Lewis, Shirley Frattaroli, Sunette Visser, Mariette van Niekerk & Sabine Goodwin – Best Of Pretoria (Capital Media/ Rekord)

Best Minor advertisement Feature in Print and/or Digital
No Winner

Best Non-Editorial advertisement feature in Print and/or Digital
Winner: Kate Argo, Dan Ashwin, Eleen du Buisson, Norman Dawe, Michelle Vahl & Kim Argo – Mall Of Africa (Joburg North)
Runner up: Mahareng Studio & Corni Fourie & Lani Fouche – Men with Momentum (Mahareng Publishing – Bloemfontein)

Best Classified advertisement feature in Print and /or Digital
No Winner

Field Salesperson of the year
Winner: Michelle Roux (Mosselbay Advertiser)

Classified Salesperson of the year
No Winner

Best Original or Innovation
Winner: Sabine Goodwin, Alicia Lewis & Leanne Grunewald (Pretoria Rekord East, Centurion, Moot, North, Central, Noweto, Mamelodi and West)

Best Community Involvement
Winner: Jeanette Peach and Roodepoort Record

Special Award
Winner: Bruce Sturgeon

Best Contribution to the Citizen
Winner: Gopolang Chawane (Pretoria Record)
Runner up: Ashtyn Mackenzie (Randburg Sun)
Runner up: Riaan van Zyl (Roodepoort Record)

Best Website
Winner: Benno Stander (Lowveld Media)

Judge’s Feedback

icon-png